Seminář z cyklu:

Zelená akademie

9. 2. 2021

Šetrně ke krajině / podpora udržitelného zemědělství

Informace ze semináře a odkaz na videozáznam ZDE

za3.2_event cover.jpg


Jak si představujeme budoucnost našeho zemědělství? Mohou obce a kraje zajistit, aby se na jejich pozemcích hospodařilo v souladu s přírodou a potřebami lidí? Může jít potravinová soběstačnost ruku v ruce s trvalou udržitelností, ochranou biodiverzity a spravedlivým systémem podpory drobných zemědělců?

To vše a další otázky související s péčí o krajinu, podporou místní produkce potravin a přírodě blízkým zemědělstvím budou tématem dalšího pokračování naší školy ekologické politiky.

Seminář je určen všem, kdo se aktivně věnují prosazování zelené politiky na úrovni měst a krajů, a také pro všechny další zájemce o témata spojená s trvale udržitelným životem.

Tématem nás tentokrát provedou:

Dirk Holemans, koordinátor belgického think tanku Oikos, autor a editor řady publikací na společensko-ekologická témata a v letech 2012–2018 Zelený zastupitel vlámského města Gent. V prezentaci, která bude pouze v angličtině, představí evropskou koncepci v oblasti podpory zdravých místních potravin, strategii Farm to Fork pro přechod k udržitelnému zemědělství nebo iniciativu měst pro udržitelnou a spravedlivou politiku potravinové bezpečnosti (Milan Urban Food Policy Pact)

Martin Smetana, soukromý zemědělec z Farmy Blatnička na Hodonínsku, vítěz soutěže Adapterra Awards 2019 a expert Nadace Partnerství na adaptační opatření v krajině. V rámci programu Adapterra pomáhá obcím zlepšovat stav zemědělské krajiny v jejich katastru.

Alena Malíková, vedoucí Regionálního centra Moravská brána Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO a organizátorka Komunitně podporovaného zemědělství v Příboře. Podílí se na řadě projektů související s tématem biodiverzita a hlavně pak ochrana půdy. Jako předsedkyně Komise pro životní prostředí města Příbora se zasadila o změnu pachtovních smluv, tak aby půdu patřící městu dostali do pronájmu jenom ti, kdo na ní budou šetrně hospodařit.

Webinář se uskuteční v úterý 9. 2. od 18:00 do 19:30 na platformě Zoom Meeting – k účasti je nutné se přihlásit prostřednictvím následujícího registračního formuláře


Těšíme se na viděnou!


Zelená akademie je organizována a financována nadací Green European Foundation prostřednictvím Institutu aktivního občanství, za finanční podpory Evropského parlamentu.