akumulator-logo.png

Chcete být u dalšího Akumulátoru? Nechte nám svůj email a jméno (https://goo.gl/forms/fppLrL0Mjn0IKXbp2) a my se vám ozveme, až spustíme přihlášky.

Dokážeš si své okolí a politiku představit jinak? Staň se jedním z 20 mladých aktivních lidi z Česka ve věku 15 až 23 let a přihlas se na Akumulátor! Zúčastni se pěti víkendových školení v různých koutech ČR a vydej se na mezinárodní exkurzi do Bruselu. Nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť měnit věci kolem sebe. Začínáme posledním zářijovým víkendem, v březnu 2017 se potkáme v Bruselu s mladými lidmi z Finska, Maďarska, Malty a Chorvatska, kteří procházejí podobnými školeními jako je Akumulátor. Na to jak vypadaly uplynulé ročníky, se můžeš podívat na aktivniobcanstvi.cz/minuly_rok.

20348170_10213956483725169_453661029_o.jpg

Co se na Akumulátoru můžeš naučit

  • Jak ovlivňovat veřejný prostor prozkoumáme společně s politiky, aktivistkami, novináři a expertkami, kteří za námi přijedou na školení a nebo je potkáme v Bruselu.
  • Probudíme tvůj smysl pro iniciativu a podpoříme tvé schopnosti v oblasti aktivismu, práce v týmu, vedení kampaní či práce s médii a paletami nástrojů, kterými lze měnit svět kolem.
  • Zaměříme se na průřezová témata, jakými jsou migrace, ochrana životního prostředí a změna klimatu, participace veřejnosti na rozhodování a další.◊ Podpoříme tě v tom co už sám či sama děláš a zároveň v průběhu školení společně uspořádáme vlastní akci, na které si budeš moci své schopnosti vyzkoušet.

Jaké jsou podmínky účasti

Pokud existuje jakákoli překážka (například finanční, zdravotní či jazyková), která by ti mohla bránit v účasti na projektu, napiš nám a my přizpůsobíme program a podmínky tak, aby ses mohl nebo mohla plnohodnotně zapojit. Akumulátor je otevřený všem mladým lidem, a to i těm s jakýmkoliv znevýhodněním.

  • nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť být iniciativní◊ věk 15 – 23 let
  • žiješ v ČR (ale nemusíš mít v Česku trvalý pobyt ani občanství)
  • musíš se zúčastnit všech fází školení, tedy pěti víkendových školení v ČR a týdenní exkurze do Bruselu a dvoudenní přípravy na ni. Termíny všech fází školení najdeš níže.
  • do 8. září 2017 vyplnit přihlášku na tomto odkaze: https://goo.gl/forms/CpB13KGsLGhiLPox2.

Kolik to stojí?

Naším cílem je, aby se Akumulátoru mohl zúčastnit opravdu každý, nezávisle na finančních možnostech. Přesto jde o poměrně nákladné školení. Prosím, zvaž tedy, jaké jsou tvé osobní možnosti finančního přispění na realizaci Akumulátoru. O výši svého příspěvku nám dáš vědět při vyplňování přihlášky. Zbylé prostředky až do výše 100 %, které si nemůžeš dovolit, může hradit Institut aktivního občanství. Výše příspěvku ale nemá žádný vliv na to, zda tě na Akumulátor vybereme.

 

Program 2017/18

Akumulátor se skládá z pěti víkendových školení a samostatné přípravy na tato školení, dvoudenní přípravy na studijní pobyt v Bruselu a ze samotného studijního pobytu v Bruselu. Program je postaven na setkáních s lidmi z praxe, tedy političek, expertů a aktivistů, kteří budou na základě svých zkušeností seznamovat účastníky s politikou a veřejným děním.

1. Aktivistický Akumulátor, 29. 9. – 1. 10. 2017, u Brna – Kaprálův Mlýn

Nejdříve se společně seznámíme a poté přivítáme lidi, kteří mění svět z ulic. Budeme diskutovat nad konkrétními kampaněmi, příklady občanské neposlušnosti a komunitními projekty. Budeme se bavit o rolích ve veřejném prostoru a pokusíme se položit základy pro společný projekt, který nás bude celým školením provázet.

2. Akumulátor: mysli globálně, jednej lokálně, 3. – 5. 11. 2017, Vlašim

Představíme ti možnosti, jak můžeš ovlivňovat politiku ve své obci. Jaká práva jako občan nebo občanka máš? Setkáš se s inspirativními politiky a političkami i aktivisty a aktivistkami, kteří úspěšně mění své okolí. Na tento Akumulátor pozveme zkušené lidi, kteří organizovali velké veřejné akce. Budou s vámi sdílet, jak na to a co vše se může povést i pokazit.

3. Akumulátor: ČR a Evropská unie, 15. 12. – 17. 12. 2017, Statek Břežany

Během tohoto víkendu se budeme bavit o tom, jak se dají politické procesy na celostátní a evropské úrovni reálně ovlivnit. Před samotným víkendem ti představíme interaktivní online kurz o Evropské Unii. To abychom se pak společně nemuseli zabývat celý víkend tím, jak EU funguje a mohli přejít rovnou ke kritické diskusi o jejích kladech, záporech a vztahu jejích politik s politikami ČR. Připojí se k nám zahraniční hosté, jejichž prostřednictvím nahlédneme do evropské politiky a fungování institucí.

Příprava na studijní pobyt v Bruselu, 2. - 3. 2. 2018

Toto jednodenní setkání je tu proto, aby ti poskytlo praktické informace o Bruselu a připravilo tě na témata, kterým se budeme v Bruselu věnovat.

Exkurze do Bruselu, 5. 3. - 11. 3. 2018

Akumulátor se současně odehrává ve Finsku, Maltě, Chorvatsku, ČR a Maďarsku. Účastníci z těchto zemí se setkají na týdenní exkurzi v Bruselu. Budeme mít možnost nakouknout do zákulisí činnosti evropských institucí a organizací, seznámit se a diskutovat s mladými lidmi z různých zemí.

4. Praktický Akumulátor, 6. 4. – 8. 4. 2018, Vlašim

Na tento Akumulátor pozveme účastníky a účastnice z minulých dvou ročníků Akumulátoru. To je skvělá příležitost, jak se nasíťovat na další aktivní mladé lidi. Budete si vyměňovat zkušenosti a učit se od sebe. Praktický Akumulátor tě navíc vybaví vším, co budeš ještě potřebovat k tomu, aby si uspořádal nebo uspořádala úspěšnou veřejnou akci, kterou na posledním školení společně s účastníky a účastnicemi Akumulátoru zorganizujeme.

5. Zakončení Akumulátoru veřejnou akcí: neuvěříte, co se stane potom, 27. – 30. dubna, místo bude upřesněno

Budeme realizovat společný projekt, kterým zakončíme celé naše školení. Posledním školením ale Akumulátor nekončí! Zhodnotíme projekt i školení a zaměříme se na plánování dalších aktivit, které již zvládneš tvořit sám či sama.

Kdo mě bude školit a jak

Školením i exkurzí do Bruselu tě provedou školitelé neformálního vzdělávání Klára Berg a Jakub Mácha. Ti se v poli alternativního vzdělávání pohybují již několik let a vzdělávají mladé lidi k aktivnímu občanství. Sami jsou také aktivisty a lidmi politickými, program je tak vytvářen na základě reálných zkušeností z veřejného prostoru. Po celou dobu Akumulátoru nás bude podporovat také účastník jeho prvního ročníku Matěj Divecký.

Metody neformálního vzdělávání jsou jako trampolína, čím víc se člověk odrazí, tím výš vyletí. Tedy to, co si z Akumulátoru odnesete, závisí na tom, kolik do školení dáte. Navíc se účastníci učí sdílením zkušeností a během reflexe.

V neformálním vzdělávání se učí prožitkem a zkoušením nových věcí, nevede tak jen k novým informacím, ale také k osvojení praktických dovedností a přemýšlení nad hodnotami. Neznámkuje se, nezná roli učitele, je dobrovolné a účastníci jsou sami zodpovědní za to, co se naučí.

Jak jsou s Akumulátorem spojení Zelení

Cílem Akumulátoru je představit mladým lidem paletu možností, kterými mohou ovlivňovat veřejný prostor a naučit je nástroje na změnu okolí používat. Pokud se rozhodnou pro politickou činnost, podpoříme je v tom. Není to však jediný cíl Akumulátoru. Stejně tak podpoříme ty, kdo se rozhodnou pro vstup do nějakého hnutí či neziskové organizace nebo jakkoliv jinak aktivně měnit své okolí.

Na školení se potkáš s politiky a expertkami napříč politickým spektrem i mimo veškeré politické strany. Spojuje je to, že se svou činností progresivně věnují tématům jako jsou změny klimatu, lidská práva, rozdělená společnost, sociální problémy, šetrná doprava a další. Souhrnně tato témata označujeme jako “zelená”, nezávisle na tom, zda je prosazují lidé zprava, zleva nebo občanští aktivisté. Na Akumulátor se často hlásí mladí lidé naklonění zelené politice. V programu však vytváříme otevřené prostředí pro demokratické politické názory a dbáme na pluralitu názorů. Pokud jsi proti zelené politice naprosto vyhraněná/ý, může pro tebe být účast na Akumulátoru výzvou. Pokud tě však zmíněná témata zajímají, určitě je Akumulátor pro tebe.

Na Akumulátor přispívá Green European Foundation a Heinrich Böll Stiftung. Jedná se o politické nadace, které fandí tématům zelené politiky. Politická strana Zelení Akumulátor nepořádá ani neplatí.

Jak se mohu přihlásit a kdy se dozvím výsledky

Od teď do 8. září 2017 se můžeš přihlásit vyplněním přihlášky na tomto odkaze: https://goo.gl/forms/CpB13KGsLGhiLPox2. Do 12. září ti dáme vědět, zda jsme tě mezi účastnice a účastníky Akumulátoru vybrali.

Na koho se mohu obrátit s dotazy

Klára, Jakub a Matěj ti odpoví na jakékoliv dotazy na emailu akumulator@aktivniobcanstvi.cz, případně na čísle +420 732 769 512 (Jakub).

iao-black.png