Aktualita: Webinár Smart City a občianska veda, už 6. 11. 2020 od 9:00
SMART CITY A OBČIANSKA VEDA:
ako moderné technológie
v rukách občanov prispievajú k čistejšiemu prostrediu
on-line konferencia s medzinárodnou účasťou
Predstavenie novej publikácie „Principy Smart City”
Ako moderné technológie a občianska veda (citizen science) prispievajú k čistejšiemu prostrediu v mestách
Príklady dobrej praxe z obcí a miest na Slovensku, v Česku aj inde v Európe
Diskusia nad prístupmi slovenských a českých miest ku konceptu Smart City
KEDY: piatok 6. novembra od 9:00 do 10:30
On-line konferencia s medzinárodnou účasťou ponúkne predstaviteľom miestnych samospráv, politikom, úradníkom, ale aj akademickým expertom či praktikom zo slovenských a českých miest príležitosť podeliť sa o svoje skúsenosti a inšpirovať sa praxou ostatných miest. Na príkladoch využitia moderných technológií na zber dát o životnom prostredí priamo občanmi (motivovanými amatérskymi vedcami) budeme diskutovať o možnostiach zlepšenia kvality životného prostredia v mestách a priamej účasti občanov na tomto procese.
Na konferencii vystúpi:
Richard Wouters (Wetenschappelijk Bureau GroenLinks, Utrecht) - autor publikácie "A Charter for the Smart City" ukáže, ako nás moderné technológie často stavajú pred nové dilemy a ako možno k ich zavádzaniu pristupovať s cieľom posilňovať základné hodnoty demokratickej spoločnosti.
Alena Bartoňová (Nórsky inštitút pre výskum ovzdušia, Oslo) - riaditeľka výskumu kvality ovzdušia z nórskeho Osla predstaví na konkrétnych príkladoch z európskych miest, ako stále ľahší prístup k monitorovacím technológiám zvyšuje záujem ľudí o čistotu vzduchu, ktorý dýchajú, a umožňuje výskumným inštitúciám aj samosprávam miest zapojiť širšiu verejnosť do riešenia problému znečisteného ovzdušia.
Thomas Van Oppens (zástupca primátora, Leuven) – zástupca primátora belgického mesta Leuven predstaví inšpiratívne príklady využitia "citizen science" postupov pri nezávislom monitoringu dopravy. Dozviete sa, ako práve jeho mesto tieto dáta využíva.
Dana Mareková (právnička, občianska aktivistka, Bratislava) spája právo a environmentálne kampane a podelí sa o skúsenosti zo Slovenska: Ako vyzeralo a čo prinieslo meranie kvality ovzdušia, ktoré realizovali pred medzinárodným Clean Air Forum 2019 v uliciach Bratislavy. Čo ním chceli dosiahnuť a ako reagovali predstavitelia mesta aj štátu. A tiež čomu by sa chcela nabudúce vyhnúť pri takejto kampaňovej aktivite.
Michal Šindelář (Nadace Partnerství, Brno) - expert na cyklodopravu prezradí, ako dáta zbierané mestskými cyklistami môžu samosprávy miest využiť pre vytváranie lepších podmienok pre jazdu na bicykli. Príspevok naviaže na seminár Dáta a cyklodoprava, ktorý prebehol v júni 2020 v Prahe a zhrnie jeho najdôležitejšie výstupy.
Program:
9:00-9:05 úvod
9:05-9:15 Richard Wouters (NL)
9:15-9:35 Alena Bartoňová (NOR)
9:35-9:50 Thomas Van Oppens (BE)
9:50-10:05 Dana Mareková (SK)
10:05-10:20 Michal Šindelář (CZ)
10:20-10:30 diskuse, závěr
Konferencia bude prebiehať prostredníctvom videokonferenčnej platformy Zoom, a to v slovenčine, češtine a angličtine. Simultánne tlmočenie angličtina-slovenčina bude zabezpečené.
Účasť:
Účasť na online konferencii je bezplatná, podmienkou je iba elektronická registrácia tu:
https://forms.gle/7CNYS8krsHGToAEs5
Na základe registrácie následne dostanete emailom prístupové údaje k online konferencii.
Usporiadateľ:
Online konferenciu organizuje Green European Foundation v spolupráci s Institutem aktivního občanství a Wetenschappelijk Bureau GroenLinks za finančnej podpory Európskeho parlamentu pre Green European Foundation.
Více o celém projektu
Principy Smart City
Lidé vynalézají technologie, které pak ovlivňují naše životy, společnost, a dokonce i naši etiku. Která rozhodnutí mohou lidé přenechat algoritmům? Komu patří data shromážděná pomocí senzorů v našich ulicích? Svěříme starost o seniory robotům? Tyto otázky se týkají nás všech. Vývoj nových technologií tak nemůžeme nechat pouze na inženýrech a manažerech. Nové technologie si žádají veřejnou debatu a demokratickou kontrolu.
Obce a města po celé Evropě se chtějí stát „chytrými městy“ (smart cities). Chtějí být průkopníky v použití velkých dat a chytrých informačních technologií. Tyto technologie – od senzorů přes různé algoritmy až po roboty – pozorují, rozhodují a jednají s jistou dávkou autonomie. Místní zastupitelé mohou mít potíže udržet tempo s technologiemi, které jsou ve městě či městem nasazeny. Může pro ně být obtížné vyhodnotit plusy a mínusy technologických inovací předtím, než jsou vyvinuty a zavedeny.
Chytré technologie nabízejí možnosti pro zvyšování kvality života ve městech, snižování ekologické stopy nebo vytváření nových městských společenství. Mohou však také představovat hrozbu pro občanské svobody a sociální spravedlnost. Koncept chytrého města (smart city) by tedy neměl být cílem sám o sobě. Město může být označováno jako „chytré“ jedině tehdy, pokud shromažďování dat a umělá inteligence budou řízeny hodnotami sdílenými místním společenstvím.
Předkládaný soubor Principů Smart City je založen na hodnotách demokracie, vzájemnosti, lidské důstojnosti, práva na soukromí, udržitelnosti a rovnosti. Na těchto principech musí podle nás chytrá města stát. Lokální politici i aktivní občané, kteří sdílejí tyto hodnoty, mohou využít principy představené v této publikaci, aby si udělali vlastní informovaný a morálně podložený názor na technologické inovace dotýkající se jejich komunit.
Publikace Principy Smart City (A Charter for the Smart City) je výsledkem série jednání u kulatého stolu, které se konaly v řadě evropských měst (od Brna po Oslo) a následných online diskuzí. Autoři tohoto dokumentu jsou vděčni více než stovce expertů, (lokálních) politiků a aktivistů, kteří s nimi sdíleli myšlenky a nápady. Pokud tato charta přinese „chytrým“ městům alespoň trochu moudrosti, stane se tak právě díky jejich přispění a pomoci.
Publikace v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a holandštině je ke stažení zde.
Publikace on-line
Publikace ve formátu pdf v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a holandštině ke stažení:
ZDE.
DESET CHYTRÝCH OPATŘENÍ PRO SMART CITY
Jak může lokální politik uvést do praxe principy představené v publikaci Principy Smart City? Níže nabízíme několik příkladů. Podrobnosti i další inspirující příklady dobré praxe najdete na různých místech publikace v rámečcích.
1. Nastavit jasné systémové požadavky pro novou technologii: otevřený přístup, ochrana soukromí, energetická efektivnost a cirkularita.
2. Dohodnout vhodné podmínky pro spoluvytváření či vývoj nové technologie ve spolupráci se zaměstnanci a dalšími zainteresovanými osobami. Tyto podmínky musí platit jak pro město, tak pro společnosti a organizace, prostřednictvím kterých město realizuje své činnosti.
3. Vytvořit komisi pro hodnocení dopadu nové technologie, která bude městu poskytovat vyžádané a nevyžádané rady.
4. Dát občanům větší kontrolu nad jejich osobními údaji. Například tím, že se usnadní zavedení aplikace pro ochranu soukromí IRMA.
5. Zpřístupnit data shromažďovaná městem – s výjimkou osobních údajů – a učinit z nich tak data otevřená. To stejné vyžadovat po firmách.
6. Zavést městskou horkou linku pro řetězové chyby. Díky ní by se měly opravit chybné údaje o občanech, které pronikly z jednoho počítačového systému do druhého.
7. Přezkoumat algoritmy používané městem, aby se zabránilo jejich možným škodlivým efektům, například diskriminaci.
8. Použít inkluzivní výpočetní modely pracující s vysokou cenou emisních povolenek na vypouštění skleníkových plynů a jiných nepříznivých environmentálních efektů. Tím urychlit zavádění zelených technologií.
9. Zakázat používání kamer s automatizovaným rozpoznáváním obličeje ve veřejném prostoru.
10. Přiznat právo na smysluplný lidský kontakt všem občanům, kteří potřebují využívat služeb a péče ze strany města.