Aťsi si tě přiveze vlak, autobus nebo auto - nakonec se za stromy stejně chodí pěšky. … Za stromy se chodí blátem i ve vedru, do lesů, po loukách i do kopřiv. Ale taky do nevytopených studoven, do zaprášených stránek kronik a starých časopisů. Na úřady a k vlídným či nevrlým lidem. Protože stromy jsou živé a mají své osudy.
— z knihy Památné stromy
 

Díky projektu Výzkumného ústavu Silva Troucy jdou dnes dochovány semenáčky památných českých stromů, stromořadí a alejí. Mezi nimi třeba Vejvodova lípa, Svatováclavský dub, ale i celá řada méně známých a dostupných. Jsou to dnes proutky, které při výběru dobré lokality a troše lásky a péče mohou být součástí naší krajiny nejen desítky, ale i stovky dalších let. 

Míváme ve zvyku obracet se k minulosti, ale přitom naše každodenní úsilí je tím, co utváří budoucnost. Jaký by měl být příběh stromu, ke kterému budou chodit poutníci, rodiny s dětmi nebo fotografové a malíři v roce 2217? Jaké bude mít jméno a čích životů se dotkne?

Stromy pro budoucnost jsou výzvou pro všechny, kdo chtějí přenechat vzkaz příštím generacím. Vzkaz o lásce, o přátelství, o událostech, které by neměly být zapomenuty. Je to příležitost propojit naši minulost s budoucností, a také možnost se trochu jinou cestou “zasadit” za mírovou, Evropskou budoucnost. Vždyť co jiného si přejeme, než propojený svět a mír, a naši zemi jako součást evropského společenství, když přemýšlíme o tom, co bude za 300, 500 nebo 700 let?

Stačí málo - výběr vhodné lokality, zajištění potřebných povolení a setkání alespoň tří lidí, kteří se přihlásí k péči o strom v jeho raných letech, tak, aby vydržel.

 
 

JAKÁ POTŘEBUJI POVOLENÍ

Nejdůležitější je znát jméno majitele pozemku. Nejčastěji půjde o obec či kraj, pokud jde o místo v blízkosti nějakých silnic či cest, případně soukromých majitelů luk a strání. Bez zajištěného povolení hrozí, že se se stromem “nebude počítat” a někdo ho podetne třeba při sekání náletů. Ověřte, že se v daném území neplánuje výstavba nebo budování silnic apod.

JAKÝ STROM VYBRAT

S výběrem vhodného stromu vám pomůžeme. Naším cílem je vybrat takový strom, který v dané lokalitě bude spokojeně růst řadu let. Stačí tedy vyplnit ve formuláři vybrané místo. Pokud máte sami představu o druh stromu, který byste rádi umístili, napište nám to také, pokusíme se Vašemu přání vyhovět.

JAK ZÍSKAT STROM

Stačí vybrat lokalitu, vytvořit tým a přihlásit se prostřednictvím formuláře na GDocs.

JAK ZAZNAMENAT PŘÍBĚH STROMU

Zajímají nás osudy Stromů pro budoucnost. Pošlete nám proto fotografii ze sázení a příběh Vašeho stromu na e-mail pavlina@aktivniobcanstvi.cz. Oboje umístíme na mapu všech nově vysazených stromů. Příběh vašeho stromu pak můžete v průběhu let dále aktualizovat.